Yaratıcı Renk Paleti ile Dekorasyon

Geçirdiğimiz vakti daha verimli kılmak ve ortama yepyeni bir enerji katmak adına yaşam alanlarımızda kimi zaman değişimler yapmak isteyebiliriz. Fakat söz konusu ev dekorasyonu olduğunda işe nereden başlayacağımıza karar vermek biraz zorlu bir süreç olabilir, zira kimi zaman objeler tek başına harika gözükürken odayla bütünleştiği zaman karmaşık bir görünüm sunar. İşte bu konuda işinizi kolaylaştıracak ve size ilham verecek bir çözüm: Yaratıcı renk paleti ile dekorasyon. 

Peki nedir renk paleti? Tasarım ev dekorasyonlarının vazgeçilmez ögesi renk paleti, birbiriyle uyumlu belirli sayıdaki renkleri veya farklı renk tonlarını bir araya getirme işlemidir. Renk paleti sayesinde ilham kaynağı olarak kullanacağınız tasarımları kendi yaşam alanınıza yansıtabilir, evinizi profesyonelce kendiniz dekore edebilirsiniz. Halihazırdaki dekorasyonunuz için hangi aksesuarların uyumlu olacağını elinizdeki renk şablonu ile görebilme şansı da bir diğer avantajı. 

Nelere dikkat edilmelidir ve nasıl oluşturulur?

Her ne kadar evinizde kullanmak istediğiniz renkler kendi tercihinize kalmış olsa da, başlangıç için birbiriyle uyumlu renkleri kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Üstelik bunun için internette birçok uygulama da mevcut. İşte size salondan yatak odasına, banyodan mutfağa, kısacası evinizin dilediğiniz köşesine yepyeni görünüm ve canlılık katacak bir ev dekorasyonu için renk paleti oluşturmanızı kolaylaştıracak birkaç öneri…

 

  • Monokrom renkler ile bütünlük sağlayın 

 

 

 Bir odanın ana odak parçaları duvarlar, perdeler ve mobilyalardır. Yaratıcı renk paleti oluşturmak istiyorsanız, işe bu ögeler için temel bir renk seçerek başlamalısınız. Sonrasında temel rengin daha açık ve koyu tonlarını belirleyerek seçeceğiniz aksesuarlar ile ara renk geçişini sağlayarak dekorasyona bütünlük katabilirsiniz. 

Örneğin doğallığın ve toprağın temsilcisi kahverengi favoriniz ise, salon dekorasyonunuz için ideal bir seçim olacaktır. Yaşam alanınıza her daim modern bir hava katan kahverengi ile natürelliği ve stilize görünümü aynı anda yakalamak mümkün. Bej renginde bir duvar ve koyu kahve tonlarında bir mobilya takımı, odanızın ana başlangıç renkleri olsun. Yastık, duvar tablosu, perde gibi aksesuarlar için de; soluk kahve, kızılçam ve çikolata rengi gibi ara geçiş tonları seçerek renk paletinizi tamamlayabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz birkaç ekonomik aksesuar ürünü: 

 

 

 

  • Zıt renkler ile mükemmel bir armoni oluşturun

 

Kendi yaratıcı renk paletinizi oluştururken izleyeceğiniz bir diğer alternatif yol ise sevdiğiniz iki zıt rengi bir araya getirmek ve her iki rengin birer açık ve koyu tonunu seçmektir. Bunun için renk tablosunda beğendiğiniz renk ile karşı zıt rengini bir arada kullanmalısınız. Kontrast renklerin uyumu sayesinde evinizde dikkat çekici bir görünüm elde edebilir, kişiliğinizi yansıtan bir atmosfer yakalayabilirsiniz. 

Örneğin mavi her ne kadar soğuk bir renk olsa da sarı, kırmızı, turuncu gibi sıcak tonlarla birleştirildiğinde eve pozitif bir enerji katar. Konfor alanınızın odak parçası olan yatağınızın duvarında bu iki zıt renkten birini kullanabilir, pastel tonlara sahip yatak örtüsü, yastık ve diğer çeşitli objeler ile de dengelenmiş, orijinal bir görünüm elde edebilirsiniz. Fakat renkli bir ev dekorasyonu, odanın her bir köşesinde bu renkleri kullanmak demek değildir. Bu sebeple renkleri kullanırken odanın odak bölgeleri seçilmeli ve desenli aksesuarlar belirli sayıda kullanılmalıdır. 

 

 

  • Analog renkler ile ferah bir atmosfer sizin olsun

 

Eğer evinizde daha sakin ve naif bir atmosfer istiyorsanız, analog renklerden bir renk paleti oluşturmak harika bir başlangıç olabilir. Analog renkler, ana temel rengin iki açık veya koyu tonunun bir araya gelmesinden oluşur ve oluşturacağınız görünümde yumuşak bir renk geçişi sağlar. Pastel tonların sade ve modern duruşunu, yaratıcı bir analog renk paleti ile yaşam alanınıza rahatlıkla yansıtabilirsiniz. 

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere, mordan laciverte çalan bu renk paleti ile oluşturulmuş dekorasyon, gözü yormayan ve sade bir ambiyans sunmakta. Morun sofistike görünümü ile lacivertin kendine has tonunu yatak odanızda veya salonunuzda yastık kılıfı, puf, duvar halısı gibi aksesuarlar ile mükemmel bir şekilde harmanlayabilirsiniz. Aynı şekilde, halihazırdaki dekorasyonunuza da küçük değişimler katabilirsiniz.  Sade ve yumuşak bir renk paleti seçerken halı, zemin, duvar, perde gibi temel dekoratif öğelerde baskın renk kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde oda soğuk bir atmosferde ve oldukça sade kalabilir. 

 

Renk paleti oluştururken yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıcak renkler, soğuk renkler, renk teorisine göre armoni vb. daha birçok kuraldan faydalanmak mümkün. İster renklerin psikolojik etkisinden yola çıkın, isterseniz de doğru renk kombinasyonu kuralını uygulayın. Fakat söz konusu sizin modunuzu ve evin enerjisini yükselten bir dekorasyon olduğunda yaratıcılığınızı konuşturmakta her zaman özgürsünüz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir