FERAH BİR EV DİZAYNI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 

Konforlu, havadar, ferah… böyle bir ev kimin hayali değildir ki? Lakin ev alışverişlerimizde tasarım evler oluşturma hevesiyle kimi zaman herhangi bir işlevi olmayan eşyalar satın alabiliyor ve evleri boğucu bir hale sokabiliyoruz. Yeni evlenen çiftler, ilk kez ev sahibi olanlar ya da evinin görüntüsünden sıkılanlar, aslına bakılırsa bu hatayı yapmayan kimse yok. Büyük, küçük fark etmeksizin evlerinizde daha geniş alanlar yaratmak ve tarzınıza uygun dekore etmek aslında çok da zor değil. Birkaç dekoratif dokunuş ile üstelik çok da fazla zaman ve para harcamadan evinizi nasıl daha ferah bir havaya sokabileceğinizi bu yazımızda sizler için derledik. 

Gereksiz Eşyalara Elveda

 

Evdeki huzuru ferah ve havadar alanlarda bulanlar, ilk yapmanız gereken tabiki fazla ve gereksiz eşyalardan kurtulmak. Az ve öz eşyaya sahip olmanın sizde uyandıracağı mutluluk, temiz bir görünüm elde etmek için iyi bir başlangıç olabilir. Bu sebeple ev alışverişinize başlamadan önce halihazırdaki eşyalarınızı gözden geçirebilir ve kullanmadıklarınızı eleyebilirsiniz. Hatta kullanmadığınız ama hala çalışan teknolojik aletleriniz, eskimemiş kıyafetleriniz varsa onları internet üzerinden satabilir ya da kurumlara bağışlayabilirsiniz. İki taraflı bir kazanç harika olmaz mı?

 

 

Beyazın Gücü Aşkına

Temiz görünüm, ferah alan, huzurlu bir atmosfer… tüm bu kelimeler size hangi rengi çağrıştırıyor? Beyaz, her renge ve tarza uyum sağlayabilen tonlarıyla, tasarım ev dizaynlarında en çok kullanılan renklerin başında geliyor. Oturma gruplarında, yatak odası takımında veya mutfak dolaplarında beyaz renk kullanımı, bulunulan ortamı daha iç açıcı ve ferah bir görünüme kavuşmasını sağlar. Modern veya klasik, evinizin tarzı her ne olursa olsun beyaz, her mevsim konfor alanınızda ferahlık hissi uyandıracaktır. 

 

Bir diğer güzel tarafı ise, tüm renkler ile uyumlu olması. Eğer beyaz renkli bir ev dekorasyonunun enerjiden yoksun veya cansız bir hava katacağını düşünüyorsanız, farklı renklerde aksesuarlar ile evinizde daha iç açıcı bir etki bırakabilirsiniz. Tüm bu renk geçişlerini sağlarken pastel ve mat tonları kullanabilirsiniz. Böylelikle odak noktasını tek bir renk üzerinde toplamak yerine daha yumuşak bir renk görünümü elde edersiniz. Renkler üzerine detaylı bilgi almak isterseniz  Yaratıcı Renk Paleti ile Dekorasyon yazısını inceleyebilirsiniz.

Yine de farklı renk kullanımı konusunda çekimser davranıyorsanız, bir de ahşap dokulara şans vermeyi deneyin. Hem dengeli hem de doğal. Üstelik beyazın soğuk etkisini kırmak için doğa elementlerinden faydalanmak harika bir seçenektir. İskandinav tarzı ev dekorasyonlarında da karşımıza çıktığı gibi beyaz arka fon üzerine ahşap dokulara yer vermek son derece dengeli ve sade bir görsel yaratacaktır. 

 

 

Tüm bunlar kulağa fazla masraflı önerilermiş gibi mi geldi? O halde halihazırdaki mobilyalarınızda küçük değişikliklere gitmeyi deneyin. Koyu renkli koltuk takımlarınıza beyaz ve tonları bir örtü atmak veya eskimiş mutfak dolaplarınızı yeni baştan boyamak gibi…

 

Işık, Çok Daha Fazla Işık! 

Ferah bir ev dekorasyonu için yapılması gereken en basit ama belki de en önemli adımlardan biri ise mümkün olduğunca gün ışığından fazla yararlanmaya çalışmak. Doğal ışık alamayan bir ev, bir de yetersiz ışıklandırmaya sahipse kasvetli bir atmosfere bürünmesi neredeyse kaçınılmaz. Özellikle alışılagelmiş ev dekorasyonlarından da görüldüğü üzere tek noktadan tavandan sarkıtılmış bir avize, mekanı homojen bir biçimde aydınlatmaz. Aksine mekanın içerisinde gölgelendirmeler yaparak daha karanlık görünmesine sebep olur.  Bu nedenle odanın gölgede kalan kısımlarına lambader, abajur, tezgah lambaları, led veya aplik gibi aydınlatmalar ekleyerek eviniz doğal ışık almasa bile yeterince aydınlık ve ferah gözükecektir. 

 

 

Salonunuz, mutfağınız veya yatak odanız; evinizin hangi odası olursa olsun doğru bir aydınlatma için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, mekanın boyutuyla doğru orantılı bir aydınlatma seçmek. Yüksek tavanlı bir odada veya mobilyaların fazla yer kapladığı bir alanda küçük avizeler veya sarkıt lambalar kullanmak, odanın aydınlatmasını yetersiz kılacaktır. Kapalı, ortamı loş gösteren aydınlatmalar yerine yansıtıcı özellikli cam materyalleri tercih edebilirsiniz. 

https://i.pinimg.com/564x/fd/35/eb/fd35eba5ff2444e88b8422e23a4a8b59.jpg

 

Bitkileri Keşfet

Her ne kadar şehir yaşantısı bizi doğadan uzaklaştırmış olsa da ferahlığın en doğal kaynaklarını evlerimizde yetiştirmenin hiçbir engeli yok. Yaşam alanlarımızda bitki bulundurmanın rahatlatıcı etkisinin yanı sıra beraberinde getirdiği görsel şölen ise yadsınamaz bir gerçek. Küçük bir saksı bitkisi ile evinize doğal bir tazelik katabilirsiniz. Dilediğiniz bitki seçmekte özgürsünüz, ancak nemi seven bir bitkiyi banyonuzda bulundurmanız ya da kirli havayı temizleyen bir bitkiye yatak odanızda yer vermeniz oldukça avantajlı olacaktır. 

Duvarınızda Aynalara Yer Verin

Mekanları olduğundan daha büyük, daha ferah ve daha aydınlık göstermek için aynaların kullanılması, ev dekorasyonuna ilgisi olan hemen herkesin bildiği bir taktiktir. İster banyonuzda, ister oturma odanızda veya yatak odanızda, duvarınıza asacağınız bir ayna ile yaşam alanınızda küçük boyut oyunları gerçekleştirebilirsiniz. Işığı yansıtma özelliği ile de mekan daha geniş gözükmekle kalmaz, aynı zamanda ferah ve aydınlık bir atmosfere bürünür. 

https://i.pinimg.com/564x/6a/4b/cc/6a4bcc97875f42a46eebd77f39bdaba8.jpg

 

Evinizdeki eşyalardan dolayı ayna asacak yeriniz yoksa ya da koridor gibi dar alanları değerlendirmek istiyorsanız dolap kapaklarını ayna ile kaplatarak evin çoğunlukla en az gün ışığı alan bölgesini ferahlatabilirsiniz. 

 

Ferah bir ev dizaynı için başka neler var? 

Bu yazıda sizler için derlediğimiz temel ipuçlarıyla konfor alanınızı daha ferah gösterebileceğiniz gibi; aynı zamanda şeffaf bir sehpa ile ya da açık tonlarda bir perde ile ışığın daha rahat yayılmasını sağlayabilirsiniz. Duvarlarınızda desensiz duvar kağıtları kullanmaya özen gösterin. Evinizin her alanında olabildiğince koyu renkli tasarımlardan kaçının. Evimiz tamam, peki ya çalışma alanlarımız? Evlerden çalıştığımız bu dönemde baktıkça içinizi açacak, işinize pozitif etki bırakacak tasarımlar için home ofis için ferahlatıcı duvar dekor fikirleri yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir