Evdeki Boş Alanları Değerlendirmenin En Yaratıcı 5 Yolu

Her ev içinde yaşayan insana benzer. Hepimiz, dışarıdaki hayatın karmaşasından ve yorgunluğundan evimize sığınırız. Yaşadığımız yerin bize aidiyet duygusu vermesini genellikle severiz. Evde saklı, boş alanlarla ne yapacağınıza karar veremiyorsanız, size bu pek değerli sığınağınızı verimli ve keyifli şekilde kullanabilmeniz için birkaç ipucu vereceğiz! İşte, evdeki boş alanları yaratıcı ve akıllı şekilde dekore etmenizi sağlayacak ipuçları… 

 

  • Ekstra depolama alanından kimseye zarar gelmez

 

Şöyle bir düşününce, evlerimiz ne kadar çok atmak istediğimiz ama “atamadığımız” şeyle dolu, değil mi? Evdeki boş alanları ne kadar çok gereksiz şeyle doldurduğunuzu bir düşünün. Üstelik büyük şehirlerde apartman daireleri bu kadar küçülürken, biz o belki de bir daha bakmayacağımız kağıt yığınlarının, mutfakta ‘belki bir gün ihtiyacım olur’ diye elden çıkaramadığımız araç gereçlerin ve “ama onun hatırası var” diye bırakamadığımız bir sürü ıvır zıvırın içinde kaybolup gidiyoruz; gerçekten ihtiyacımız olanı da bulamıyoruz. O sebeple sanmıyoruz ki biri “fazladan dolaba hiç gerek yok” desin.

Bize göre evdeki boş alanları en verimli kullanma yolu kesinlikle depolama alanları! Hem odanıza dekoratif katkı sağlayabilir hem daha düzenli bir ortam oluşturabilir hem de atmak istemediğiniz tüm o eşyaları saklayabilirsiniz.

 

 

  • ”Bir parça” doğa ile sakinleşin

Doğa hepimiz için yaşam ve huzurun bir sembolü olduğu kadar, dekoratif olarak da harika bir ilham kaynağı olabilir. Evdeki boş alanları yani; köşeler tavanlar ve duvarları botanik bir tasarımla donatmayı düşünebilirsiniz. Canlı bitkiler ya da trend doğa tasarımlı dekoratif ürünler size bu yolda yardımcı olabilir. Evinizdeki bitkilerle, ortama daha canlı ve davetkar bir bakış katabilirsiniz. Aynı zamanda o bitkiyle ilgilenmek, her gün sulamak ve dönemsel ihtiyaçlarını gidermek size iyi gelecek; sizi evinize daha bağlı kılacaktır. Bitkiler verilen emek, bakım ve en önemlisi sevgi ile büyüyerek, zamanla farklı görünüşlere de sahip olacaktır. Bakım sıklığı ya da evinizde konumlandırabileceğiniz boş alana göre ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sizin için doğru bitkileri seçebilirsiniz. Mesela eğer pencere önündeki boş alanınızı doldurmak istiyorsanız güneşe ihtiyaç duyan bir tür seçebilirsiniz.

 

  • Keyifli mola alanları düzenleyin

Evdeki boş alanları değerlendirmek için illaki bir şeyler satın almanıza ya da yeni mobilyalara ihtiyaç yok. Evdeki eşyaların yerini değiştirerek ya da kullanım amacını değiştirerek de güzel bir mola alanı tasarlayabilirsiniz. Eğer geniş bir koridorunuz varsa bir köşesine, sıcak bir fincan çay ya da kahve hazırladığınızda tüm evinizi mis gibi kokutacak bir alan düzenleyebilirsiniz.

Boş pencere önlerini değerlendirmek isterseniz de, üzerinde kahvaltınızı yapabileceğiniz ya da gün ışığından faydalanarak kitap okuyabileceğiniz bir tezgah-masa hazırlayabilirsiniz.

Eğer bir çalışma alanına ihtiyaç duyuyorsanız ama “buraya masa bile sığmaz” diyorsanız, tekrar düşünün! Artık ince tasarım masalar o kadar moda ki, hayal ettiğiniz çalışma ortamını efektif kullanarak minimal ve göze hitap edecek şekilde düzenleyebilirsiniz. 

 

  • Planlamaktan asla pişman olmazsınız

Bazılarımız içgüdüsel olarak plan yapmadan rahat edemezken bazılarımız da bir türlü bu işin altından kalkamaz. Etrafınız, bir ajandaya başlayıp birkaç hafta içinde artık kapağını bile açmayan arkadaşlarımızla dolu değil mi? Belki siz de onlardan birisiniz. Ama evdeki boş alanları akıllıca dizayn edecek bu planlayıcılar, her şeyi değiştirecek!

Hem göze hitap eden hem akla hizmet eden planlayıcılar, duvarlarınıza canlılık katacak! Artık hazır versiyonları bulunsa da her zaman ihtiyaçlarınıza göre “kendin yap’’ stilinde planlayıcı tablolar yaratabilirsiniz. İnternet sitelerinde bunların şablonlarını bulmak mümkün. Ve ilerleyen içeriklerimizden birinin konusunun “Kendin Yap Stilinde Duvar Planlayıcısı” olduğunun müjdesini de verelim o halde size! 

 

  • Hobilerinize yer açın, sergileyin gitsin

  Uzun yıllardır biriktirdiğiniz, gezdiğiniz her yerden topladığınız kartpostallar ya da bardak altlıkları mı var? Bunları sergilemek saklamaktan daha keyifli değil mi? Anılarınızı evinizin içinde yaşatın ve evdeki boş alanları bunlar için ayırın.

Keyifle makyaj yapabileceğiniz, kendinizi bir yıldız gibi hissederek hazırlanabileceğiniz bir masanız olsun istemez misiniz? Evdeki boş alanları verimli kullanmak, illa ki pratik bir biçimde işe yarayacak şekilde düzenlemek değildir; sizi mutlu ederek, enerjinizi yükseltecek görünümler kazandırarak da bu alanları gayet verimli kullanabilirsiniz.

Müzik aletleriniz bir dolapta durmasın, ayaklı bir stand ile köşenizde dursun ya da duvara asın. Kitaplarınız ya da el emeği heykelcikleriniz bir kenarda kalmasın, keyifli ve dekoratif alanlar yaratarak sergileyin gitsin!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir